Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Male Athlete of the Year

1968-1969         Hugh     Hope     Basketball

1969-1970         Edward  Clair     

1970-1971         Brian     Murphy Hockey

1971-1972       Not Awarded          

1972-1973         Phil       Reynolds          

1973-1974         Eric       Heidendahl        Basketball

1974-1975         Randy   Hall       Hockey

1975-1976         Wallace Coomansingh     Tennis

1976-1977         Paul      Clarke   Basketball

1977-1978         Albert    DaSilva  Basketball

1978-1979         Blair      Rossen  Hockey

1979-1980         Blair      Rossen  Hockey

1980-1981         Ignezio  Nicastro Volleyball

1981-1982         Serge    Trivanovich        Basketball

1982-1983         Claude  Gallina  Volleyball

1983-1984         Brenton Lowe     Basketball

1984-1985         Stephen Fowler   Volleyball

1985-1986         Bobby   Adore    Basketball

1986-1987         Andrew Staite    Volleyball

1987-1988         John      Child     Volleyball

1988-1989         John      Child     Volleyball

1989-1990         Michael Brown   Basketball

1990-1991         Frank    Cardona Soccer

1991-1992         Frank    Cardona Soccer

1992-1993         Marrick Yee       Volleyball

1993-1994         Marrick Yee       Volleyball

1994-1995         Marrick Yee       Volleyball

1995-1996         Wayne  Bailey    Soccer

1996-1997         Chris     Pollman Basketball

1997-1998         Duane   Elder     Basketball

1998-1999         Walter   Nedelkovski       Soccer

1999-2000         Jermaine           Bennett Basketball

2000-2001         James   Engelfield          Soccer

2001-2002         Chris     George  Basketball

2002-2003         Angelo  Pollastrone         Soccer

2003-2004         Nemanja           Maric    Basketball

2004-2005         Nathaniel           Allard    Badminton

2005-2006         Nathaniel           Allard    Badminton

2006-2007         Ben       Mills     Basketball

2007-2008         Odane   Harding Basketball

2008-2009         Simon   Yip        Badminton

2009-2010         Ciaran   Thompson         Soccer

2010-2011         Phil       Liscio    Soccer

2011-2012         Ryan     Lue       Badminton

2012-2013         Jameel  Williamson         Basketball

2013-2014         Mark     Tarazhi  Soccer

2014-2015         Mark     Tarazhi  Soccer

2015-2016         Tyler Dill            Soccer

2016-2017         Marko Curic      Basketball